Czym jest ruchomy aparat ortodontyczny?
Ruchome aparaty ortodontyczne najczęściej stosowane są do leczenie mniej poważnych wad zgryzu. Korekcja takich przypadków nie wymaga wówczas leczenia aparatem stałym, który choć skuteczniejszy to nie może być stosowany we wszystkich przypadkach.
Jedną z głównych przyczyn jest wiek pacjenta. Dzieci, które są w fazie najszybszego rozwoju (zazwyczaj do 12 roku życia) w większości przypadków nie mogą jeszcze podjąć leczenia aparatem stałym. Jeśli wada jaką posiadają jest niewielka – wówczas idealnym rozwiązaniem jest aparat czynnościowy (ruchomy) składający się z akrylowej płytki i drucianych pętli. Taki aparat często jest stosowany jeszcze na zębach mlecznych. Jeśli rodzic zauważa jakieś nieprawidłowości, powinien udać się z dzieckiem do ortodonty. Warto pamiętać, że aparaty nie tylko prostują zęby, ale mogą służyć jako pewnego rodzaju prewencja – hamując rozwój potencjalnego problemu. Prostsze, a więc szybsze i bardziej komfortowe, leczenie w przyszłości lub zupełny brak leczenia aparatem stałym to często zasługa aparatów zdejmowanych. Jedną z ich największych zalet jest także cena, która w porównaniu do kompleksowego leczenia (z wykorzystaniem łuków, ligatur, zamków, wielu wizyt kontrolnych) jest niewspółmiernie niższa.
Eliminowanie takich problemów jak złe nawyki, pierwsze oznaki krzywego zgryzu, bądź po prostu postępowanie prewencyjne jest jednak skuteczne pod jednym warunkiem, jaki jest złotym środkiem nie tylko w ortodoncji. Kluczem jest współpraca. Trójkąt komunikacyjny składający się z pacjenta, lekarza oraz opiekuna pacjenta musi współgrać dla osiągnięcia wspólnego pozytywnego efektu. Aby dziecko wykonywało zalecenia ortodonty (nie ściągało aparatu zbyt często) musi być motywowane przez rodziców, z drugiej strony aby rodzic chciał to robić, musi być przekonany o skuteczności działań oraz posiadać świadomość jak wielu problemów może uniknąć w przyszłości.
Najczęściej – choć jest to rzecz zależna od indywidualnego przypadku – ortodonta zaleca noszenie aparatu w trakcie snu oraz od 4 do 6 godzin w ciągu dnia. Jeśli współpraca ortodonta-rodzic-pacjent przebiega pomyślnie, to samo leczenie trwa relatywnie krótko. Oczywiście należy pamietać o kilku regułach, aby nie obniżyć funkcjonalności aparatu. Są to rzeczy, o których małemu pacjentowi i jego opiekunowi opowie ortodonta lub higienistka, podczas szybkiego instruktażu na początku leczenia. Podstawowe kwestie to zwracanie uwagi, by aparat zakładać na czyste zęby, regularnie dbać o jego higienę (szczotkować pastą do zębów) oraz przechowywać go (po wyschnięciu) w plastikowym pudełku. Aparaty ruchome są często doskonałym rozwiązaniem, dzięki któremu dziecko pozbędzie się zbędnego kłopotu zawczasu, a rodzic zaoszczędzi pieniądze. Dbajmy o zdrowie zgryzu naszych dzieci od najmłodszych lat.